Piercing chrząstki ucha
Piercing to usługa, która podbiła serca wielu ludzi.
Modyfikacja ciała jest bardzo poszukiwana, a usługa jest popularna wśród osób nie tylko różnych płci, ale także w różnych kategoriach wiekowych. Szczególnie przebijanie różnych części ciała jest powszechne wśród przedstawicieli młodzieży, ponieważ jest to demonstracja indywidualności, własnego stylu, a nie tylko sposób na ozdobienie ciała. Wśród wielu rodzajów modyfikacji ciała szczególnie popularny jest piercing małżowiny usznej.
Piercing chrząstki ucha wygląda spektakularnie, nietypowo i atrakcyjnie. Szczególna oryginalność polega na tym, że na uchu można umieścić wiele biżuterii, co z pewnością nadaje stylowi wyjątkowej niepowtarzalności. Najpopularniejszymi rodzajami piercingu do uszu są:
- Helix. Otwór wykonuje się na górnej chrząstce ucha, jako kolczyk najczęściej stosuje się pierścień lub goździk;
- Daith. Wykonuje się pionowy otwór w chrząstce, znajdujący się u góry kanału słuchowego, przy wyborze kolczyka najlepszą opcją jest pierścień;
- Industrial. Wykonuje się dwa otwory naprzeciwko siebie, które są połączone jednym prętem; otwory można umieszczać pod różnymi kątami, dzięki czemu wyglądają oryginalnie;
- Tragus. Innymi słowy, piercing tragusa; otwór wykonuje się w najgrubszym miejscu chrząstki, które znajduje się bliżej twarzy; z biżuterii najlepiej prezentują się goździki;
- Anty-Tragus. Przebija się chrząstkę przeciwną do tragusa, która znajduje się powyżej płatka ucha;
- Piercing orbitalny. Wykonuje się dwa równoległe przekucia, które łączy pierścień;
- Conch. Otwór wykonuje się w głębokim zagłębieniu małżowiny usznej znajdującej się w pobliżu kanału słuchowego;
- Rook piercing. Piercing wykonuje się na głównej chrząstce nad tragusem.
Bolesność zabiegu
Procedura przebiega bez większego bólu, ponieważ w chrząstce znajduje się mniej węzłów nerwowych.
Musisz jednak być bardzo ostrożny, ponieważ małżowina uszna zawiera wiele ważnych punktów. Proces odbywa się bez znieczulenia, nieprzyjemne odczucia towarzyszące nakłuciu są w stanie wytrzymać nie tylko twardzi mężczyźni, ale także delikatne kobiety. Stosowanie znieczulenia odbywa się tylko przy dużej wrażliwości. Gojenie przekłucia może potrwać do sześciu miesięcy, w tym czasie może wystąpić dyskomfort, aż kanał całkowicie się zagoi. Bardzo ważne jest przestrzeganie pewnych ograniczeń, dopóki przekłuty obszar nie zagoi się całkowicie.
Aby proces przebiegał mniej boleśnie i szybko — piercer musi dokładnie przestrzegać wszystkich zasad higieny i technik przekłuwania.
Wykwalifikowani specjaliści nie używają pistoletu, ponieważ istnieje ryzyko zmiażdżenia chrząstki. Piercing wyższej jakości wykonuje się igłą z cewnikiem: można wykonać różne średnice otworu, nie ma też ryzyka zarażenia klienta chorobami takimi jak AIDS, HIV czy zapalenie wątroby. Przecież mistrz używa jednorazowej igły, którą rozpakowuje i sterylizuje dla klienta. Jeśli chodzi o pistolet, to bardzo ciężko w pełni wysterylizować jego płytki, w które wchodzą mikro cząsteczki skóry i krwi. To narzędzie bardziej nadaje się do szybkiego przekłuwania uszu dziecka, dorosłym lepiej zrobić zabieg z igłą.
Aby uniknąć dalszych negatywnych konsekwencji, specjaliści od przekłuwania wykonują następujące czynności:
- Trzon kolczyka powinien być cienki;
- Wstępnie ucho jest dokładnie oświetlone, a porównanie odbywa się za pomocą specjalnej mapy, która pokazuje wszystkie aktywne punkty ucha; czynność ta pomaga uniknąć komplikacji i znacznie skraca okres gojenia;
- Kanał robi się za pomocą przebijaka/odgryzacza, za pomocą którego specjalista wykonuje okrągły otwór na trzon kolczyka;
- Przy wyborze kolczyka należy wybrać biżuterię z zapasem pręta, aby nie było dyskomfortu podczas obrzęku w przekłutym miejscu.
Najlepiej przekłucie zrobić wiosną bądź jesienią. Latem istnieje duże prawdopodobieństwo, że pot, kurz i brud dostaną się do kanału, co może doprowadzić do zapalenia. Zimą istnieje duże ryzyko zamrożenia obszaru gojenia, a także uszkodzenia kolczyka przez ciągłe dotykanie go nakryciem głowy lub ubraniem.
Ograniczenia do zabiegu
W przypadku braku ograniczeń, a także przy prawidłowym wdrożeniu technologii procedury — piercing nie spowoduje żadnych niedogodności.
Specjaliści nie zalecają przekłuwania przy następujących przeciwwskazaniach:
- Ostre postaci chorób skóry;
- Uraz czaszkowo-mózgowy;
- Hemofilia;
- Skłonności do alergii;
- Choroby zakaźne
- Zapalenie ucha i inne choroby ucha;
- Zaburzenia psychiczne;
- Niepełnoletność;
- Ciąża.
To ostatnie kryterium jest bardzo ważnym przeciwwskazaniem. W tym okresie ciało kobiety może odrzucić kolczyk dowolnego metalu, co doprowadzi do zapalenia. Kolczyk najprawdopodobniej będzie musiał zostać usunięty, a w miejscu otworu pozostanie blizna.
Potencjalne powikłania
Jak każdy inny rodzaj modyfikacji ciała, przekłuwanie chrząstki przy niewłaściwej technice lub przy złej pielęgnacji może prowadzić do szeregu powikłań:
- Zaburzenia narządu widzenia;
- Zapalenie w miejscu przekłucia, możliwe ropienie;
- Występowanie blizn keloidowych;
- Częste krwawienia;
- W przypadku infekcji może wystąpić paraliż nerwu twarzowego;
- Małżowina uszna może się zdeformować.
Jeśli po zabiegu guz i zaczerwienienie nie znikną, musisz jak najszybciej skontaktować się z piercerem. W przypadku jakichkolwiek obaw należy natychmiast skontaktować się z piercerem, aby nie było komplikacji.
Aby uniknąć wielu powikłań, bardzo ważne jest, aby nie wykonywać zabiegu samodzielnie w domu. Konieczne jest skontaktowanie się tylko ze sprawdzonym, wysoko wykwalifikowanym specjalistą.
Jak dbać
Okres gojenia się zależy bezpośrednio od jakości pielęgnacji uszkodzonego obszaru.
Aby miejsce wkłucia zagoiło się szybko i bez powikłań, należy przeprowadzić leczenie antyseptyczne, aż przekłucie całkowicie się zagoi. W tym okresie bardzo ważne jest:
- Ogranicz zwilżanie przekłutego obszaru w pierwszym tygodniu po zabiegu przekłucia;
- Nie zmieniaj kolczyka, dopóki kanał nie zagoi się całkowicie
- Tak często, jak to możliwe, przemywaj przekłuty obszar chlorheksydyną lub miramistyną;
- Nie używaj alkoholu ani nadtlenku, bo przez to rana goi się znacznie dłużej;
- Przetwarzanie odbywa się przed i po wyjściu na zewnątrz;
- Podczas pielęgnacji ważne jest ostrożne przewijanie kolczyka, aby nie przyrósł do kanału.
Jeśli wystąpi reakcja alergiczna na metal kolczyka, skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci wybrać odpowiedni stop i wymienić kolczyk.
Kolczyki do piercingu chrząstki ucha
Bardzo ważne jest właściwe podejście do wyboru biżuterii.
Po pierwsze, kolczyk powinien być mały i wygodny w noszeniu i podczas pielęgnacji. Wybierając odpowiednią dekorację, kanał dokręci się znacznie szybciej.
Najpopularniejsze opcje biżuterii chrząstki ucha:
- Sztangi;
- Kółka;
- Banany;
- Mikrobanany;
- Podkówki;
- Labrety;
- Kółka grube;
- Goździk.
Zalecane stopy do pierwszego przekłucia to tytan, złoto i stal chirurgiczna. Te rodzaje stopów nie powodują reakcji alergicznych, otwór zaciska się szybciej i bez komplikacji.
Uwaga! Podczas przekłuwania górnej chrząstki ucha bardzo ważne jest, aby nie przeciążać chrząstki biżuterią, bo istnieje ryzyko załamania górnej części ucha. Ważne jest, aby rozsądnie i poprawnie wybrać biżuterię do każdego rodzaju piercingu. Masywna biżuteria z wieloma kamieniami nie nadaje się na pierwsze nakłucie, ponieważ kanał będzie się długo goił, a duży kolczyk często będzie przylegał do włosów, ubrań i czapek, i takie kolczyki nie są wygodne przy leczeniu kanału środkami antyseptycznymi.
Do pierwszego nakłucia należy wybrać wygodny, prosty kolczyk, który nie spowoduje niedogodności w noszeniu i pielęgnacji kanału. A po pełnym gojeniu się kanału kolczyk można zastąpić dowolną pożądaną biżuterią. Najważniejsze, aby piercing dawał powody do zadowolenia.