Płaskie piercingi
Wśród wielu popularnych modyfikacji ciała istnieje duże zapotrzebowanie na płaski typ tej usługi.
Opierając się o nazwę „płaski”, staje się jasne, że kolczyk znajduje się na płaskich obszarach ciała: klatka piersiowa, nadgarstki, obojczyki, plecy, czoło, kości policzkowe, szyja. Miejsca, które są mało narażone na ruch i najrzadziej może być traumatyzowano, są najbardziej optymalnymi miejscami do płaskiego przekłucia. Ale ważne jest zrozumieć, że taki piercing jest raczej bardziej problematyczny w pielęgnacji i gojeniu niż zwykłe rodzaje usług modyfikacji ciała. Uzdrowienie może trwać kilka miesięcy, po czym może wystąpić odrzucenie kolczyka; piercing może również utrzymywać się w prawidłowym miejscu przez kilka tygodni, po czym organizm po prostu wypycha kolczyk na powierzchnię skóry.
Niestety nie nie każdy ma do tego predyspozycje, czasem organizm protestuje przeciw takich modyfikacji i piercing po prostu się nie goi. Jeśli osoba nie ma predyspozycji do takiego typu regeneracji skóry, to mogą być takie konsekwencje: kolczyk może przesunąć się z pierwotnego miejsca, organizm odrzuci kolczyk, istnieje ryzyko pojawienia blizn. Jeśli mimo wszystko chcesz mieć tego rodzaju piercing, przygotuj się na długi okres gojenia, który może trwać do dziewięciu miesięcy.
Należy zwrócić się tylko do sprawdzonego i doświadczonego piercera, którego portfolio już posiada przykłady płaskiego piercingu przed i po gojeniu się przekłucia. Jeśli specjalista nie może pokazać takich prac, należy szukać innego piercera dalej. Ważna jest nie tylko umiejętność wykonania przekłucia przez mistrza, ale także umiejętność prawidłowego umieszczenia przekłucia na odpowiednio dobranej części ciała, tak aby piercing zagoił się szybciej i długo pozostawał na miejscu, nie przesuwając po skórze. Nie należy robić analogów modyfikacji płaskich, które obejmują zbyt mało skóry. A także do tego typu nie należy używać zwykłych kolczyków, istnieją specjalne kolczyki dla tego piercingu. Piercer, który wykorzystuje zwykle kolczyki, nie jest wykwalifikowanym specjalistą lub nie myśli o dalszym gojeniu i jakościowej pielęgnacji piercingu.
Kolczyki do
płaskiego piercingu
Do piercingu płaskiego używa się sztangi w kształcie litery U; kolczyk swoim wyglądem przypomina otwartą zszywkę.
Kolczyk ma kształt prosty i łączy dwie strony. Z reguły tak zwane nóżki kolczyków układane są prostopadle do pręta, ale są również kolczyki o innych kątach. Sam prosty pręt znajduje się pod skórą, a dwie zewnętrzne części rozciągają się prostokątnie na zewnątrz nad skórą. Taki kształt zmniejsza nacisk na skórę i eliminuje ryzyko podrażnień w okresie gojenia. Po bokach kolczyka na zewnątrz są mocowane kulki, które nie pozwalają biżuterii trafić całkiem pod skórę.
Wybór kolczyków do tego typu piercingu należy traktować bardzo poważnie. Długość pręta powinna być taka, aby całkowicie objąć skórę po obu stronach przekłucia i wychodzić na zewnątrz nad skórą na 1mm z każdej strony, części mocujące kolczyk nie mogą za mocno ściskać skórę i nie mogą wchodzić do środku przekłucia.
Ważne jest zwrócić. uwagę na tę kwestie:
- Po założeniu kolczyka opaski muszą ściśle przylegać do skóry. Jeśli zauważysz, że opaski odstają, oznacza to, że kolczyk został wybrany nieprawidłowo. W takim przypadku z czasem odstęp stanie się jeszcze silniejszy, co może łatwo spowodować odrzucenie kolczyka.
- Części mocujące powinne być płaskie. Im wyższa ich wysokość, tym częściej biżuteria będzie czepiać się do ubrania, co może również prowadzić do odrzucenia.
- Jeśli piercing jest wykonywany na twarzy, średnica mocujących części powinna wynosić co najmniej trzy milimetry, na ciele - co najmniej cztery milimetry. Przy małej średnicy brud może gromadzić się pod zakrętkami lub z łatwością dostać się pod skórę.
- Ważne jest, aby od razu dobrać pręt z odpowiednimi opaskami, ponieważ są one nakręcane i nie wiadomo, jaki będzie kąt ich mocowania.
Zabieg płaskiego piercingu
Podczas wykonywania piercingu płaskiego piercer często używa do pracy punch.
Jest to specjalne narzędzie w medycynie, za pomocą którego pobierane są próbki tkanek do biopsji. Narzędzie wygląda jako plastikowy uchwyt z ostrzem tworzącym okrągłe otwory. Jeśli igła wyłącznie przekłuwa skórę, to punch odcina mały kawałek skóry.
Jak robi się płaskie przekucie do kolczyka:
- Za pomocą punchu robi się dwa przekłucia do nóżek kolczyka;
- Elewatorom lub taperom odpycha się skórę między nóżkami kolczyka na równej głębokości;
- pręt jest wkładany do gotowego przekłucia.
Dzięki odpowiedniemu kanałowi dopasowanemu do kolczyka nie będzie nacisku na skórę właściwą.
Odnośnie bólu związanego z zabiegiem. Jeśli porównamy pod względem bólu, piercing jest podobny do przekłucia pępka, a na twarzy jest odczuwalny jak przekłucie brwi. Główną różnicą jest to, że podczas modyfikacji pępka lub brwi klient doświadcza jednego natychmiastowego przekłucia, ale w przypadku płaskiego trzeba przejść trzy etapy: przekłucia na nóżki kolczyka, zrobienie kanału i włożenie kolczyka. Ale warto zauważyć, że nakłucie wykonuje się na skórze przyzwyczajonej do różnych otarć (ubrania, str. ręcznik i tak dalej), dzięki czemu zabieg nie jest tak bolesny, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Okres gojenia
Po zabiegu kanał wokół kolczyka goi się przez sześć do dwunastu miesięcy.
W pierwszych tygodniach, podczas dotykania i aktywnych ruchów, w miejscu piercingu będzie dyskomfort. W momencie kiedy przekłute miejsce już nie boli, nie warto odrazu cieszyć się, że kanał się zagoił i można go już nie pielęgnować. Należy pamiętać, że ten rodzaj piercingu należy pielęgnować przez cały okres noszenia kolczyka. Warto też zaznaczyć, że nawet stała, staranna pielęgnacja nie rozwiąże problemu czynników zewnętrznych, które mogą powodować odrzucenie kolczyków. Płaski piercing można nazwać krótkotrwałą ozdobą ciała, która może pozostać klientowi przez całe życie wyłącznie przy bardzo starannej pielęgnacji.
Co do zmiany kolczyka - nie zaleca się samodzielnego wykonywania tego. Po ostatecznym wygojeniu możesz tylko samodzielnie usunąć mocujące części, ale nie należy zdejmować samego pręta z ciała. Jeśli naprawdę chcesz zmienić kolczyk, poproś o pomoc specjalistę, który pomoże Ci poprawnie i dokładnie wymienić kolczyk bez traumatyzacji skóry.
Optymalne mijesca
dla płaskiego piercingu
Najbardziej odpowiednimi miejscami do piercingu płaskiego są takie części ciała jak czoło, obojczyk, szyja, kości policzkowe i klatka piersiowa.
W tych miejscach piercing nie tylko wygląda oryginalnie, ale jest też mniej narażony na traumę. Ale warto też wziąć pod uwagę przyzwyczajenia klienta, ponieważ jeśli dana osoba jest przyzwyczajona do noszenia szalika na szyi, to przekłuwanie w tym miejscu nie jest dobrym pomysłem. Albo trzeba będzie wyeliminować to przyzwyczajenie.
Dzięki konstrukcji kolczyk można umieścić na dowolnej części ciała, ale nie wszystkie miejsca uda się dobrze pielęgnować. Powyższe miejsca noszenia tego typu piercingu nie są ograniczeniem do innych części ciała. Klienci noszą płaskie kolczyki na plecach, brzuchu, ramionach i tak dalej. Wybierając miejsce na dekorację, warto wziąć pod uwagę swoje przyzwyczajenia i możliwości.
Klasyczne modyfikacje ciała są znacznie bardziej niezawodne niż modyfikacje płaskie. Należy pamiętać że płaski piercing jest bardzo trudny dla utrzymania jego w ciągłej sterylności i zabezpieczeniem przed dotknięciem ubrania, rąk i tak dalej. Dlatego dość często kolczyk zaczyna migrować na zewnątrz skóry. W takim przypadku ciało odrzuca biżuterię i należy jak najszybciej skontaktować się z piercerem. Bardzo ważne jest, aby rozwiązać ten problem na samym początku, aby nie poznać nieprzyjemnych konsekwencji w postaci stanów zapalnych i blizn.
Jeśli chcesz usunąć biżuterię z całkowicie wygojonego piercingu, wskazane jest również skontaktowanie się ze specjalistą. Piercer pomoże pozbyć się biżuterii w taki sposób, aby po niej pozostały ledwo widoczne ślady.
Ograniczenia po zabiegu
Ponieważ przekłucia nie można w pełni zabezpieczyć przed kurzem i potem, należy starać się w jak największym stopniu chronić przekłuty obszar przed wpływem środowiska zewnętrznego.
Lepiej jest ograniczyć odwiedzania łaźni, saun i basenów przez cały okres gojenia. Ale jeśli nie możesz powstrzymać się od tego, ważne jest jednak, aby przestrzegać pewnych terminów. Wizyta w solarium możliwa jest już po dwóch tygodniach po zabiegu. Basen można zwiedzać po czterech tygodniach, kąpiel lub saunę po sześciu tygodniach od zabiegu. Ważne jest, aby zakryć przekłute miejsce plastrem, a następnie ostrożnie potraktować środkiem antyseptycznym.
Na dwa tygodnie wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej. Jeśli po dwóch tygodniach nie możesz obejść się bez wizyty na siłowni, ważne jest, aby przemyśleć każde ćwiczenie fizyczne. Jeśli powoduje to dyskomfort w okolicy kolczyka (otarcia, uciski itp.), pomiń to ćwiczenie.
Jeśli w miejscu przekłucia pojawi się siniak, należy powstrzymać się od picia napojów alkoholowych i niskoalkoholowych, kawy i napojów zawierających kofeinę, a także aspirynę. Gdy siniak całkowicie zniknie, powyższe napoje można zaczynać stopniowo spożywać.
Stosowanie maści oraz leków tylko po kinsultacji z pircerem.
Rezonans magnetyczny
i płaski piercing
Całkowite usunięcie piercingu z ciała jest możliwe tylko przy całkowicie wygojonym kanale, ale istnieje również ryzyko jego uszkodzenia, dlatego skontaktuj się z mistrzem piercingu w celu uzyskania pomocy.
Jeśli zdjąć tylko części mocujące, to pasek nie będzie kolidował z tomografem, tylko będzie widoczny na zdjęciu. Niedogodnością może być to, że na zdjęciu widoczny będzie wyraźny zarys sztangi, a także może ona świecić wokół jej kształtu. Dlatego lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem, czy nie przeszkodzi kolczyk obszaru niezbędnego do badań.