Jak powstaje
tatuaż autorski
Czasy, kiedy tatuaż był przywilejem nielicznych wybrańców, dawno minęły.
Większość stereotypów na temat sztuki zdobienia ciała została obalona, z kolei tatuaże stały się obiektem pożądania ludzi wszystkich zawodów, stanowisk i grup wiekowych. Każdy, kto marzy o zrobieniu tatuażu, wielokrotnie zastanawia się, jaki będzie projekt. Pierwszym priorytetem dla osoby, która poważnie myśli o tatuażu jest najczęściej unikalność wzoru. Wyszukiwarki internetowe są pełne pomysłami na projekty wszelkiego rodzaju i stylu. Tatuaż dla jego posiadacza to nie jest zwykły wzór, to sposób na wyrażenie swojej indywidualności, dlatego usługa autorskiego projektu zyskuje coraz większą popularność.
Każdy artysta pragnie stworzyć ten jeden szkic, na który chce się patrzeć non stop. Istnieją trzy algorytmy, którymi można się kierować przy tworzeniu tatuażu:
- Połączenie już istniejących wariantów.
- Realizacja oryginalnego pomysłu autora w postaci szkicu na papierze.
- Rysowanie unikalnego szkicu na skórze metodą freehand.
Małymi kroczkami do autorskiego projektu
Najszybciej można stworzyć projekt, jeśli klient dokładnie wie, co chce zobaczyć na tatuażu.
Nie ma konieczności próbować wymyślać koła na nowo, zwłaszcza dla mistrza bez większego doświadczenia. Bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest wzięcie jednego z proponowanych wariantów, dokładne przestudiowanie jego architektury i podzielenie na części, które można wykorzystać w projekcie tatuażu.
Wybierając wzór, należy sobie zastanowić się, czy będzie on harmonijnie wyglądał w stylu przyszłego tatuażu. Następnie można przejść bezpośrednio do tworzenia projektu.
Wkładając swoje pomysły w istniejący projekt i zmieniając go na lepsze, mistrz może słusznie uznać go za projekt autorski. Aby praca była naprawdę wyjątkowa, należy dobrze rozegrać wszystkie szczegóły tatuażu. Kombinacje wielu z technik i trików, wyobraźnia i niestandardowe myślenie pomogą poradzić sobie z zadaniem na wysokim poziomie. Początkujący tatuażysta musi być dobrym artystą, a także mieć szeroką wyobraźnię. Abstrakcyjne myślenie pomaga zbudować wizję idei w głowie, co jest najważniejszą częścią realizacji pomysłu. Umiejętności artysty rozwijają się z czasem, a doświadczenie przychodzi wraz z praktyką.
Realizacja
własnego pomysłu
Wśród współczesnych tatuażystów coraz bardziej zaczynają być doceniani rzemieślnicy, którzy pracują w autorskim, niepowtarzalnym stylu.
Druga opcja tworzenia projektu polega na tym, że tatuażysta posiada pewien styl rysowania, który sprawia, że wszystkie jego dzieła są wyjątkowe. Najczęściej dzieje się to wraz z doświadczeniem, gdy mistrz odnajduje w rysunkach własną estetykę. Aby w unikalny sposób tworzyć projekty, należy na początku określić, w jakim globalnym stylu tatuaży najprzyjemniej jest pracować. Nie ma ograniczeń co do stylu, autorzy tworzą w Dotwork, grafice i oldschool. Artystki nie boją się odchodzić od utartych trendów, tworzą nowe style, zyskując tym samym popularność i zaszczytne miejsce w dziedzinie tatuażu.
Improwizacja
Powtórzenie cudzego szkicu jest często łatwiejsze niż stworzenie niepowtarzalnego, dlatego autorski tatuaż jest dziełem prawdziwie zdolnego rzemieślnika.
Tym bardziej jest to trudne do wykonania bezpośrednio na skórze klienta. Wśród doświadczonych tatuażystów istnieje od dawna praktyka swobodnego rysowania wzoru bezpośrednio na ciele człowieka. Praktyka ta wymaga wysokich umiejętności artystycznych i wieloletniego doświadczenia.
Główną zaletą tej techniki jest to, że pozwala ona na jak najbardziej prawidłowe umieszczenie tatuażu, z uwzględnieniem wszystkich osobliwości ciała klienta. Pomimo faktu, że ten rodzaj szkicowania jest bardziej odpowiedni dla doświadczonych artystów niż dla początkujących, ci ostatni często używają freehand’u jako sposobu na korektę rysunku, który został już przeniesiony z papieru. Ćwicząc ten rodzaj szkicowania, tatuażysta zdobywa niezbędne doświadczenie, które daje mu znaczną przewagę nad konkurencją.
Aby pomyślnie wybrać technikę wykonania projektu, artysta musi wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły, takie jak miejsce i rozmiar tatuażu, preferencje kolorystyczne i stylistyczne klienta.
Ważnym jest, aby pamiętać, że do takich niuansów należy podchodzić rozsądnie, kierując się oczekiwaniami klienta od tatuażu.