Mity o tuszach do tatuażu
6 promocyjnych propozycji
od vean tattoo!
Otrzymaj swoją zniżkę

Mity o farbach dla tatużu: pigmenty organiczne i syntetyczne

Dość często w niezbyt prawdziwych publikacjach można przeczytać, że barwniki używane do wykonywania tatuaży zawierają szkodliwe substancje, które trafiając w skórę, powodują zatrucie organizmu, rozwój poważnych chorób i chorób bez możliwości leczenia.




Kiedyś dawno temu popiół, pasta do długopisu i atrament były używane jako pigment do tatuażu. Ale to było w czasach, gdy przedstawiciele świata przestępczego wykazywali zainteresowanie tatuażami. Ponieważ tatuaże artystyczne mocno wkroczyły się w życie nowoczesnego człowieka, w już zwykłym społeczeństwie, wiele się zmieniło. Dziś całe korporacje z nowoczesnymi laboratoriami pracują nad tworzeniem receptur dla przemysłu tatuażu. Tworzą syntetyczne i organiczne barwniki. Porozmawiamy o tych produktach.

Mity o farbach dla tatużu: pigmenty organiczne i syntetyczne
Mity o farbach dla tatużu: pigmenty organiczne i syntetyczne

Czym jest
pigment w tatuażu?

Każda kompozycja tatuażu składa się z barwnika i substancji wiążącej - podstawy.


Z kolei baza jest mieszanką substancji, które określają właściwości produktu końcowego.


Podstawa składa się z:

  • Woda destylowana;
  • Alkohol pełniący rolę środka konserwującego;
  • Zagęszczacze wiążące cząsteczki pigmentu.



Jeśli chodzi o barwniki, jest to drobny proszek, który jest dodawany do bazy na fabryce w określonych proporcjach. Proszek barwiący jest pochodzenia organicznego lub nieorganicznego. Korzystając z barwników mineralnych, producent może mówić o składzie organicznym pigmentu.

Czym jest pigment w tatuażu?
Czym jest pigment w tatuażu?
Czym jest pigment w tatuażu?

Rodzaje barwników

Przechodzimy do głównego tematu tego artykułu.

Jaka jest różnica między pigmentami organicznymi a syntetycznymi?

  1. Organiczne barwniki: stworzone z proszków mineralnych i naturalnych składników (wyciągów, ekstraktów).
    1. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że takie związki są bezpieczne. W naturze też mamy dużą ilość substancji toksycznych. Stopień wpływu jednej lub drugiej kompozycji na ludzkie ciało zależy od stopnia fabrycznego oczyszczenia z toksycznych substancji. Cóż, jeśli chodzi o właściwości w wykorzystywaniu, doświadczeni tatuatory twierdzą: pigmenty organiczne są bardziej odporne na blaknięcie niż ich nieorganiczne odpowiedniki.
  2. Barwniki nieorganiczne: wykonane ze składników syntetycznych.
    1. Główną cechą takich kompozycji jest to, że każda z nich została uzyskana eksperymentalnie, oczyszczona i zmieszana zgodnie z określonym wzorem. Osobliwością takich kompozycji jest to, że są trudniejsze do usunięcia, ponieważ są wysoce odporne. Składają się również z większej liczby składników, więc ryzyko, że taki barwnik spowoduje alergię, jest znacznie wyższy niż przy stosowaniu pigmentu organicznego. Ale tylko z tego powodu.
Czym jest pigment w tatuażu?
Czym jest pigment w tatuażu?

Skąd pochodzą
mity o szkodliwych
pigmentach tatuażu?

Doświadczeni tatuażyści w profesjonalnych studiach pracują z gotowymi, certyfikowanymi pigmentami.


A niektórzy artyści które pracują w domu chcą zaoszczędzić pieniądze, samodzielnie mieszając pigmenty tatuażu. Dość często w domu jako rozpuszczalnik stosuje się toksyczne formaldehydy i środki o przeciw zamarzalnim efekcie. Dlatego stosowanie takich pigmentów powoduje problemy. Jeden - dwa wypadki nieudanego używania takich substancji rodzą mity o tym, że tatuaż jest niebezpieczny w całości i to jest niestety smutne.

mity o farbach dla tatużu
mity o farbach dla tatużu
mity o farbach dla tatużu

Czyli tatuaż jest
szkodliwy lub nie?

Ważne: w tym akapicie mówimy o sprawdzonych pigmentach z fabryki.


Zarówno pigmenty organiczne, jak i nieorganiczne są obojętne. Jest to cecha certyfikowanych farb. Nie wchodzą w dalsze reakcje chemiczne, dlatego są całkowicie bezpieczne. Ryzyko istnieje tylko wtedy, gdy klient jest uczulony na jeden ze składników pigmentu.

Wystarczy zbadać skład na opakowaniu, aby zrozumieć, czy może wystąpić reakcja alergiczna. Cóż, jeśli klient chce się całkowicie zabezpieczyć, mistrz może przeprowadzić test, nakładając niewielką ilość pigmentu na skórę klienta (ważne że na skórę, a nie pod skórę). Jeśli w ciągu 12 godzin nie będzie żadnych oznak alergii na skórze, wówczas farba jest bezpieczna dla człowieka.

Czym jest pigment w tatuażu?
mity o farbach dla tatużu
Podsumowując

Czy pigmenty są bezpieczne?

Certyfikowane preparaty są całkowicie bezpieczne!

Czy powodują alergie? Alergia może wystąpić w przypadku wybranego składnika u konkretnego klienta. Sama osoba musi wiedzieć o swoich uczuleniach, a mistrz swoją drogą musi ostrzec gościa o ryzyku przed rozpoczęciem procedury.

Tanie farby własnej produkcji. Zdecydowanie nie! Mistrzowie są przeciw nim, ponieważ certyfikowani producenci już zrobili i przetestowali wszystko niezbędne.

Która farba jest lepsza? Taka, która nadaje się do określonego rodzaju pracy (tatuaż, makijaż permanentny) i tylko od zaufanego producenta.

Podobał Ci się artykuł? Prosimy o ocenę.
Uwaga! Uwaga! Artykuł został napisany przez dziennikarzy i ma charakter informacyjny. Wszystkie obrazy są ilustracyjne i zostały dobrane w celu wizualnego uzupełnienia materiału tekstowego. Jeśli znalazłeś błąd lub nie zgadzasz się z zawartością, prosimy o kontakt na adres [email protected]
Skontaktuj się z nami
shapka

Stosujemy pliki cookie, aby poprawić jakość przeglądania stron, wyświetlać spersonalizowane reklamy lub treści oraz w celach analitycznych. Klikając "Akceptuj" wyrażasz zgodę na używanie plików cookies.