Sterylność i sterylizacja tatuaży

Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu

Procedura tatuażu ma również ryzyko dla zdrowia klienta, ale przy odpowiednim podejściu do tego, ze sterylizacją narzędzi, przy dobrej sumienności mistrza, a także przestrzeganiu wszystkich norm sterylności i sterylizacji, procedura wypełniania tatuażu staje się całkowicie bezpieczna.

Sterylność i sterylizacja tatuaży to znaczące czynniki, które bezpośrednio wpływają zarówno na jakość pracy, jak i bezpieczeństwo klienta. W tym artykule przedstawimy wszystkie środki ostrożności, aby uniknąć problemów.

Normy sanitarne składają się z następujących ważnych części:

  • Sterylność gabinetu;
  • Sterylizacja sprzętu roboczego i narzędzi;
  • Higiena podczas procesu pracy.Ściśle przestrzegając tych zasad, procedura tatuażu staje się na tyle bezpieczna, jak to możliwe.

Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu

Steryność gabinetu

Pomieszczenie, w którym przeprowadzana jest procedura, musi być sterylne.


Aby to zrobić, przed pracą z klientem mistrz musi wysterylizować wszystkie powierzchnie, z którymi będzie kontakt: wszystkie stoły, podstawki, kanapy, krzesła, lampy, maszynki do tatuażu, zasilacz, wszystkie opakowania z pigmentami.

Gabinet musi być wentylowany i ważne jest oczyszczać powietrze promieniowaniem ultrafioletowym. Zastosowano do tego specjalną lampę.

Ważne! W gabinecie nie wolno mieć dywanów, ponieważ są one siedliskiem wielu bakterii. Podłoga musi być wytrwała do regularnego traktowania środkami sterylizującymi.

Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu
Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu

Zasady sterylizacji narzędzi

Jedną z głównych zasad jest użycie narzędzi jednorazowego użytku.


Wszystkie materiały eksploatacyjne (igły, waciki, rękawiczki, maszyny, czapki i inne materiały eksploatacyjne) należy wyrzucić natychmiast po użyciu. Sterylizowanie w wysokich temperaturach, traktowanie alkoholem, a także utrzymywanie w środku antyseptycznym, nie jest gwarancją pełnego dezynfekowania. Dlatego wszystkie narzędzia jednorazowe po użyciu są wyrzucane.

Aby całkowicie usunąć wszystkie zanieczyszczenia z instrumentu wielokrotnego użytku, umieszcza się je w myjce ultradźwiękowej wypełnionej roztworem dezynfekującym. Pozwala to nie tylko na sterylizację urządzenia, ale także na usuwanie brudu w najbardziej niedostępnych miejscach.

Następnie narzędzia umieszcza się w szafie z suchym gorącym powietrzem lub w autoklawie. Znajdują się tam przez co najmniej godzinę i są przetwarzane w wysokiej temperaturze, zwykle co najmniej 175 stopni.

Następnie każdy sterylizowany instrument umieszcza się w osobnym sterylnym opakowaniu do przechowywania.

Higiena podczas procesu pracy

Mistrz musi ściśle przestrzegać standardów higieny.


Rękawiczki powinny być jednorazowe i zmieniane się po każdym kolejnym kliencie. Każdemu kontaktowi z niesterylnymi powierzchniami (telefon, klamka, upuszczone narzędzie itp.) musi towarzyszyć zmiana rękawiczek i sterylizacja rąk. Jeśli rękawica jest rozdarta, należy ją wymienić.

Narzędzie, które spadło na podłogę, należy również wymienić na sterylne.

Po zabiegu bezpieczeństwo tatuażu zależy tylko od Ciebie. Aby uniknąć niepożądanych konsekwencji lub komplikacji, należy regularnie pielęgnować świeży tatuaż. Wszystkie zalecenia dotyczące pielęgnacji powinien podać mistrz tatuażu. Przestrzegając prostych zasad, możesz cieszyć się wysokiej jakości i bezpiecznym tatuażem przez całe życie.

Podobał Ci się artykuł? Proszę ocenić.
Poproś o kontak