Sterylność i sterylizacja tatuaży - VeAn Poland
Sterylność i sterylizacja tatuaży
6 promocyjnych propozycji
od vean tattoo!
Otrzymaj swoją zniżkę

Sterylność
i sterylizacja tatuażu

Zabieg tatuowania niesie ze sobą ryzyko dla zdrowia klienta, ale przy odpowiedniej obróbce narzędzi, skrupulatności i rozwadze mistrza oraz przestrzeganiu wszelkich norm sterylizacji i wyjaławiania zabieg tatuowania staje się całkowicie bezpieczny.


Sterylizacja i wyjaławianie tatuaży są ważnymi czynnikami, od których bezpośrednio zależy zarówno jakość pracy, jak i bezpieczeństwo klienta. W tym artykule zapoznamy się z wszystkimi środkami ostrożności, które pozwolą uniknąć problemu zakażenia.


Przepisy sanitarne składają się z następujących głównych części:

  • ⦁ Sterylność pomieszczenia;
  • ⦁ Sterylizacja sprzętu i narzędzi pracy;
  • ⦁ Higiena podczas procesu pracy.Dzięki ścisłemu przestrzeganiu tych zasad zabieg tatuowania staje się maksymalnie bezpieczny.

Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu
Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu

Sterylizacja pomieszczenia

Pomieszczenie, w którym wykonywany jest zabieg, musi być sterylne.


W tym celu przed przystąpieniem do pracy z klientem mistrz powinien wysterylizować wszystkie powierzchnie, z którymi następuje kontakt: wszystkie stoły, podpórki, kanapy, krzesła, lampy, maszynkę do tatuażu, zasilacz, wszystkie tubki z pigmentami.


  • Pomieszczenie musi być wietrzone, a powietrze poddane działaniu promieniowania ultrafioletowego. Do tego celu służy specjalna lampa.
  • Ważne: W miejscu pracy nie należy kłaść dywanów, ponieważ są one siedliskiem wielu bakterii. Podłoga musi nadawać się do regularnego czyszczenia przy użyciu środków sterylizujących.

Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu
Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu
Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu

Zasady dotyczące
sterylizacji narzędzi

Jedną z głównych zasad jest stosowanie instrumentów jednorazowego użytku.


Wszystkie materiały eksploatacyjne (igły, patyczki i krążki bawełniane, rękawiczki, wałki, kapsle i inne materiały eksploatacyjne) muszą być wyrzucane natychmiast po użyciu. Obróbka termiczna w wysokich temperaturach, oczyszczanie alkoholem, jak również moczenie w środkach antyseptycznych nie gwarantuje całkowitego oczyszczenia. Z tego powodu wszystkie narzędzia jednorazowego użytku muszą być utylizowane dopiero po użyciu.

W celu całkowitego usunięcia wszelkich zanieczyszczeń z narzędzi wielokrotnego użytku są one umieszczane w kąpieli ultradźwiękowej wypełnionej roztworem dezynfekującym. W ten sposób nie tylko sterylizuje się narzędzia, ale również usuwa brud z najtrudniej dostępnych miejsc.Potem narzędzia są umieszczane w piecu do suchego ogrzewania lub autoklawie. Tam trzyma się je przez co najmniej godzinę i poddaje obróbce w wysokiej temperaturze, zwykle nie mniejszej niż 175 stopni.Następnie każde wysterylizowane narzędzie jest przechowywane w oddzielnych sterylnych opakowaniach.

Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu
Sterylność i sterylizacja w branzy tatuażu

Higiena podczas
wykonywania pracy

Tatuator musi ściśle przestrzegać zasad higieny. Rękawice muszą być wyłącznie jednorazowe i muszą być zmieniane po każdym kolejnym kliencie.Każdy kontakt z niesterylnymi powierzchniami (telefon, klamka, upuszczone narzędzia itp.) musi być powiązany ze zmianą rękawic i sterylizacją rąk. Jeśli rękawica jest rozdarta, należy ją wymienić.

Narzędzia, które upadły na podłogę muszą być zastąpione sterylnymi.

Po zabiegu bezpieczeństwo tatuażu zależy wyłącznie od Ciebie. Aby uniknąć niepożądanych konsekwencji lub powikłań, świeży tatuaż należy regularnie pielęgnować. Twój tatuażysta jest zobowiązany do przekazania Ci wszystkich zaleceń dotyczących pielęgnacji. Stosując się do tych prostych zasad, możesz cieszyć się jakością i bezpieczeństwem tatuażu przez całe życie.

Podobał Ci się artykuł? Prosimy o ocenę.
Uwaga! Uwaga! Artykuł został napisany przez dziennikarzy i ma charakter informacyjny. Wszystkie obrazy są ilustracyjne i zostały dobrane w celu wizualnego uzupełnienia materiału tekstowego. Jeśli znalazłeś błąd lub nie zgadzasz się z zawartością, prosimy o kontakt na adres [email protected]
Skontaktuj się z nami

Stosujemy pliki cookie, aby poprawić jakość przeglądania stron, wyświetlać spersonalizowane reklamy lub treści oraz w celach analitycznych. Klikając "Akceptuj" wyrażasz zgodę na używanie plików cookies.