Tatuaż w kinie
Tatuaż artystyczny jest dziś do tego stopnia popularny, że można go spotkać na ciele prawie co trzeciej osoby.
Nie przechodzą obok tego zjawiska przedstawiciele sztuki filmowej, którzy starają się nagradzać brutalnych bohaterów filmowych jednym wyraźnym lub kilkoma wizerunkami na ich ciałach. Głównym zadaniem używania tatuaży w kinie jest pragnienie reżyserów, aby wyróżnić postać z tłumu, opowiedzieć o jego osobowości bez słów, podkreślić jego indywidualność.
Taka technika naprawdę pozwala autorom obrazu bez słowa opisać postać bohatera. Aby widz zwrócił uwagę na tatuaż, staje się on albo znakiem, albo pojawia się kilka razy w zbliżeniu w kadrze, przyciągając uwagę tych, którzy oglądają film.
Jakie filmy zostały szczególnie zapamiętane przez publiczność za obecność tatuaży na bohaterach?
Recenzja nie opiera się na ocenach filmów ani artystycznym znaczeniu tatuaży. Po prostu wymieniamy filmy, w których tatuaże nie tylko zdobiły ciało bohatera, ale miały szczególne znaczenie.
„Czerwony smok” z
2002 roku wyreżyserowany
przez Bretta Ratnera
Fabuła filmu to konfrontacja agenta specjalnego FBI i morderczego maniaka.
Oprócz gwiazdorskiego koktajlu (Edward Norton, Dustin Hoffman, Anthony Hopkins) „Czerwony smok” zachwyca świetną aktorstwem i reżyserią. Film ma wszystko, czego potrzeba do thrillera – przerażającą atmosferę, brutalność, intrygę, niemożność przewidzenia zakończenia.
Co ma z tym wspólnego tatuaż? Zdobi plecy i strefę lędźwiową głównego złoczyńcy. Antybohater uważa się za Czerwonego Smoka, który domaga się ludzkich ofiar. W uczciwości należy zauważyć, że obraz na nich jest wykonany z wielką wprawą. Nie można oderwać wzroku od klatek, w których jest pokazywany.
„Więzień nienawiści”
z 1998 roku W
reżyserii Tony'go Kaye'a.
Film opowiada o życiu przywódcy gangu neonazistów w Mieście Aniołów.
Fabuła jest skonstruowana w taki sposób, aby umożliwić widzowi zbadanie psychologii nacjonalizmu, istoty przemocy i ich wpływu na społeczeństwo. Głównego bohatera zagrał Edward Norton. Jego postać jest pokazywana w gronie rodziny, wśród podobnie myślących ludzi, w społeczeństwie. Formowanie postaci odbywa się etapami. Film, pomimo obecności lirycznych linii, jest dość ciężki, ponieważ zawiera wiele scen przemocy fizycznej i moralnej. Jeśli chodzi o tatuaże, przedstawiane są one w formie symbolicznych rysunków na ciele, kultywujących neonazizm.
„Dziewczyna z tatuażem”
z 2011 roku w
reżyserii Davida Finchera.
Chociaż tatuaż jest wymieniony w tytule filmu, fabuła obrazu nie ma z tym nic wspólnego.
Obraz pozwala raczej lepiej zrozumieć wewnętrzny świat i światopogląd głównej bohaterki – genialnego hakera, która razem z towarzyszem, dziennikarzem, podejmuje się rozwiązania serii morderstw.
Dla tych, którzy go nie widzieli, polecam koniecznie! Mocny film z ciekawą fabułą i świetną grą aktorską. Tatuaż smoka na plecach bohaterki tylko podkreśla jej wewnętrzną siłę. Daje również estetyczną przyjemność fanom body artu.
„Wściekłość”
z 2010 roku w
reżyserii Takeshi Kitano.
Film poświęcony jest życiu codziennemu japońskiej mafii.
Film pokazuje ukrytą przed oczami zwykłych mieszkańców prawdę o yakuzie. Tradycje, zwyczaje, zasady – widz ma okazję dotknąć tego, co jest ukryte „za siedmioma pieczęciami”. Brutalny film w stylu Takeshi Kitano, który sam grał rolę przywódcy mafii. Tatuaże zdobiące ciała członków yakuzy są kolorowymi kompozycjami z wyraźnym przesłaniem o sferze działalności ich właścicieli. Koneserzy stylu japońskiego podczas oglądania filmu będą mogli ocenić jakość obrazów, a ona jest wysoka.
To nie wszystkie i nie najbardziej ekscytujące filmy / obrazy / tatuaże. Dlaczego zdecydowaliśmy się skupić na nich bardziej szczegółowo w tym artykule? Być może reżyserom wspomnianych zdjęć udało się w najlepszy sposób za pomocą tatuażu umieścić niezbędne akcenty, pokazać oryginalność bohaterów.
O sztuce tatuażu i jej wyświetlaniu w przemyśle filmowym można mówić przez długi czas. Do powyższej listy można śmiało dodać takie filmy jak „Przekręt” (tatuaż bohatera Brada Pitta), „Wanted – Ścigani” (tatuaż bohaterki Angeliny Jolie), „Przylądek strachu” (tatuaż bohatera Roberta de Niro), „Od zmierzchu do świtu” (bohater George'a Clooneya) i około 20-30 kasowych filmów, które przeszły do historii kina.
W każdym filmie sztuka tatuażu jest ujawniana na swój własny sposób. Każdy z nich pokazuje nie tylko wartość artystyczną obrazu na ciele, ale także jego obciążenie społeczno-semantyczne.