Tatuaż Krzyż
Ludzie nosili obraz krzyża w czasach starożytnych, gdy jego oznaczenie było wyłącznie religijne.
Wizerunek krzyża wskazywał na religię, którą wyznaje dana osoba. Ponadto wierzono, że część ciała, na której przedstawiony jest krzyż, chroniona jest przed wszelkimi obrażeniami. Na przykład rysunek na klatce piersiowej uratuje osobę przed uderzeniem włócznią w klatkę piersiową. Dlatego wzór krzyża był najczęściej tatuowany po jej lewej stronie, w celu ochrony najważniejszego narządu - serca.
Dziś krzyż jest najpopularniejszym obrazem w całej branży tatuażu, a jego szkic wybierają nie tylko ludzie religijni, ale także ateiści. Jest to tatuaż uniwersalny, równie powszechny zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Najpopularniejszy jest wizerunek krzyża celtyckiego, a jego najważniejszą cechą jest nieskończoność, bo nie ma on początku ani końca. Ale oprócz celtyckiego tatuażu istnieją inne wersje krzyża, które również kryją w sobie specjalne znaczenie.
Symbolika krzyża w tattoo
Zasadniczo krzyż kojarzy się z siłą i honorem. Wynika to z faktu, że obraz krzyża jest pierwowzorem Rycerskiego Krzyża Żelaznego.
Na tej podstawie uważa się, że wybierając krzyż do tatuażu, osoba wybiera kodeks rycerski, którego głównymi cechami są honor i siła.
Tatuaż krzyż wykonany w dużych rozmiarach (najczęściej na plecach) sugeruje, że właściciel tatuażu wybiera własne przeznaczenie.
Krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa oraz krzyż z różańcem mają bezpośrednie wyznanie religijne. Z reguły takie wzory wybierają wyłącznie ludzie wierzący.
Szkic krzyża, pośrodku którego znajduje się drogocenny kamień, mówi o poszukiwaniu sensu życia człowieka. Na tym obrazie sens życia uosabia kamień, a sam krzyż uosabia cztery strony świata.
Szkic krzyża łacińskiego nosi oznaczenie religijne, pokazujące przynależność człowieka do religii chrześcijańskiej. Ponadto ten obraz może również oznaczać pamięć o zmarłej osobie.
Kultura Wschodu kojarzy krzyż z personifikacją niebiańskich schodów, a także oznacza, że człowiek jest zaangażowany w rozwój duchowy.
Symbolika krzyża pogańskiego
W osadach pogańskich wiele obrzędów religijnych odbywało się za pomocą krzyża.
Oznaczenie tatuażu w stylu pogańskim zależy przede wszystkim od samej kultury.
- Pod wpływem pogańskim starożytne Słowianie kojarzyli obraz krzyża z pierwiastkiem męskim oraz żeńskim.
- W starożytnym Babilonie krzyż był związany z personifikacją bóstwa księżyca.
- W Asyrii krzyż wyznaczał punkty kardynalne: Południe, Północ, Wschód i Zachód.
- Starożytny egipski krzyż uosabiał związek Izydy i Ozyrysa.
Opcje wykonania
Często krzyż jest przedstawiany jako dodatek do innych elementów, które również mają specjalną interpretację.
Na przykład krzyż z motylem symbolizuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Często u podnoża krzyża widnieje wstążka z biblijnym cytatem. Najpopularniejszy wzór krzyża to wzór ze skrzydłami anioła lub krzyż z dodawaniem różnych kwiatów, na przykład róż lub lilii. Jest też wizerunek krzyża, który znajduje się pośrodku serca.
Szkic krzyża przyciąga klientów swoją lakoniczną formą, a także możliwością uzupełnienia obrazu o różne preferowane elementy. Tatuaż wykonywany jest zarówno w wersji czarno-białej, jak i w różnych odcieniach kolorystycznych. Nie ma żadnych ograniczeń, wszystko zależy od Twoich preferencji i wyobraźni tatuatora.