Tatuaż Wikingów:
skandynawski epos
w świecie body artu
Wikingowie byli utalentowanymi żeglarzami i wojownikami.
Pochodzą ze Skandynawii i żyli między VIII a XI wiekiem. Wikingowie byli znani ze swoich najazdów i podbojów, a także z zaawansowanej sztuki (szczególnie literatury) i umiejętności budowy statków. Znani byli również z używania tatuaży, aby zaznaczyć swoją odwagę i status społeczny. Nie wiadomo jednak dokładnie, jakie obrazy zostały zastosowane. Ponadto niektórzy Wikingowie używali sztuki ciała, aby uczcić przodków i ważne wydarzenia lub odpędzić złe duchy.
We współczesnym świecie tatuaże przedstawiające tych wojowniczych mężczyzn są bardzo popularne. Są bogate w symbolikę i wielowarstwowe znaczenia, które są głęboko zakorzenione w tradycji i legendach mitologii nordyckiej. Wewnątrz każdej kompozycji z Wikingami misternie spleciony jest mityczny gobelin. Ten rodzaj sztuki ciała ma nie tylko ogromne walory wizualne i estetyczne, ale także realny związek z wierzeniami duchowymi, mitami i eposem bitewnym, za którym podążali Wikingowie.
Tatuaż Wikingów może reprezentować:
- Nieograniczony hart duchu.
- Wytrzymałość.
- Hartowanie.
- Odwagę.
- Podciąg.
- Ludzka wola.
- Odwaga.
- Poświęcenie.
- Elastyczność, zdolność adaptacji i gotowość na wszelkie okoliczności.
Mogą być wykonane w różnych stylach, technikach, kolorach i tradycjach. Jedno pozostaje jednak niezmienne – ich zimne usposobienie i wszechogarniająca skandynawska atmosfera.
Wiodące symbole
i pomysły na tatuaż Wikingów
Tatuaże Wikingów opierają się zwykle na danych historycznych i archeologicznych, a także mitach, legendach i osobistych interpretacjach.
Klasyczny wizerunek tego wojownika to wizerunek silnego mężczyzny z długą brodą i wąsami, co dodaje mu wyrazistości, ubranego w osłonę z kapturem, lnianą lub wełnianą odzież. Uwzględniane są również klasyczne atrybuty:
- Miecze i topory bojowe.
- Rzutki.
- Łuk i strzały.
- Chusty do rzucania kamieniami.
- Włócznia do walki w zwarciu.
- Zbroja (głównie kolczuga), tarcze i hełmy.
Dopełnieniem tego wizerunku jest wszelkiego rodzaju biżuteria rytualna: pierścionki, koraliki czy bransoletki itp.
Elementy te tworzą zasadniczy wizerunek Wikinga, odzwierciedlając jego kulturę, ducha walki i styl życia.
Nie można rozmawiać o tatuowaniu Wikingów bez wspomnienia Yggdrasila, drzewa świata splecionego z przeznaczeniem i samym istnieniem. Jest także ucieleśnieniem całego Wszechświata i dziewięciu skandynawskich światów. Yggdrasil symbolizuje połączenie, życie, śmierć i odrodzenie w niekończącej się cyklicznej egzystencji. Nałożenie Yggdrasilila na tło dowolnego Wikinga nada kompozycji dodatkowej głębi i znaczenia.
Niezmiennym elementem tatuażu Wikingów są runy. To pismo starożytnej Skandynawii, reprezentowane przez indywidualne symbole o głębokich i różnorodnych znaczeniach. Uważa się, że są one nasycone magicznymi i zwiastującymi znaczeniami. To sprawia, że są one atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy chcą umieścić w swoim tatuażu tajne wiadomości, proroctwa lub pożegnalne słowa. Runy można również dodać do wyglądu tatuażu Wikingów. Można je nakładać na tło lub na ciało samego Wikinga. Jednak przed zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się ze znaczeniem wybranych run.
Optymalne rozmieszczenie
tatuażu
Najpopularniejszymi miejscami przedstawiania Wikingów są ramiona, w tym barki i przedramiona.
Ta część ciała symbolizuje siłę i moc wojowników, nawiązuje do ich umiejętności i chwały wojskowej oraz ucieleśnia zarówno aktywną, jak i pasywną ochronę. Plecy symbolizują także odporność, determinację i siłę wojowników. Obszar ten oferuje ogromne płótno, na którym można stworzyć skomplikowane i szczegółowe przedstawienia Wikingów lub ich epickiej podróży na langskipach, autentycznych statkach. Tył idealnie nadaje się również do fotorealistycznych tatuaży, np. dużego portretu skandynawskiego wojownika (częściowego lub pełnego).
Wniosek
W atramentowych liniach i odważnych wzorach męskich tatuaży Wikingów ukryte są tajemnicze opowieści o bogach i gigantach oraz ich mitycznych królestwach.
Takie dzieła sztuki łączą starożytną mitologię skandynawską i współczesną sztukę tatuażu. Wędrując przez symbolikę Wikingów, staje się jasne, jak te starożytne narracje, obrazy i idee są głęboko zakorzenione we współczesnych przejawach tożsamości, wiary, filozofii, a także estetyki.